Uliczny warsztat, czyli narzędzia bardziej specjalistyczne 2/?

TorquedMad Mind - blog motoryzacyjny

Niedawno opublikowałem wpis o tym, jak “zrobić” swój Uliczny Warsztat. Czyli ogólnie co by nam się przydało na start, jeśli chcielibyśmy grzebać w samochodzie, ale jedyną dogodność, jaką mamy to płaski kawałek asfaltu na parkingu. Wiece już na pewno co potrzebujecie, aby zrobić kilka bardziej i mniej podstawowych serwisów w Waszych pojazdach.

Prostownik Yato YT-8301 narzędzia blog motoryzacyjny TorquedMad MindProstownik

Niezależnie czy jeździmy często, czy rzadko (tutaj bardziej) prostownik to dość przydatny gadżet we flocie narzędzi petrolheada. Dlaczego? Nie zawsze zobaczymy problemy w instalacji elektrycznej. Często to, że na przykład coś się zepsuło w radiu i stwierdza, że będzie pobierać więcej prądu, dowiadujemy się dopiero w momencie, gdy nie możemy odpalić samochodu. Wygodnym będzie spojrzenie na prostowniki mikroprocesorowe dedykowane do nieco większego akumulatora niż obecnie mamy w samochodzie. Jeśli kojarzycie, jakie samochody mają Wasi kumple – możecie od razu zainwestować w taki, który i ich podratuje. Na pewno warto patrzeć na te mikroprocesorowe, bo są praktycznie bezobsługowe. Najczęściej w nich wystarczy podpiąć, wybrać rodzaj ładowania według instrukcji i naszego akumulatora. Co dalej? Pozostaje czekanie. Nie musimy się bać o przeładowanie, co będzie bardzo wielkim plusem dla osób niebędących biegłymi w dziedzinie akumulatorów.

 

Miernik NEO 94-001 narzędzia blog motoryzacyjny TorquedMad MindMultimetr/Miernik elektoniczny

Trochę jako dodatek do prostownika, ale też jako narzędzie diagnostyczne dla spraw elektrycznych w samochodzie. W moim mniemaniu lepiej wydać to koło 15zł na prosty multimetr i móc sprawdzić większość instalacji w samochodzie. Według mnie będzie to znacznie lepsze rozwiązanie niż jakiś prosty próbnik/tester akumulatora z diodami “OK/Not OK”. Po prostu możemy więcej, a nie jest to specjalnie bardziej skomplikowane (wybranie zakresu i przyłożenie końcówek do klem).

 

szczelinomierz narzędzia blog motoryzacyjny TorquedMad MindSzczelinomierz

Niedroga sprawa, a dzięki niemu sprawdzicie luzy, szczeliny (np.: w świecach). Bardzo przydatne do diagnozy. Szczególnie potrzebne w momencie wymiany właśnie świec, gdyż przerwa na nich jest “domyślna” i zależnie od marki/silnika potrzeba ją dostosować do wymagań producenta. Dodatkowo, można sprawdzać luzy pomiędzy częściami, na przykład ten zaworowy.

 

miernik temperatury zamarzania płynu chłodniczego narzędzia blog motoryzacyjny TorquedMad Mindmiernik temperatury zamarzania płynu chłodniczego

“Pierdołka za dychę”, która podpowie nam, kiedy zmienić płyn chłodniczy. Dlaczego? Płyn ten traci z czasem- swoje właściwości. A jeśli macie tak dobrą pamięć, jak ja, bądź kupiliście samochód używany – będzie do dla Was jedyny wskaźnik, po którym będziecie wiedzieć, kiedy się zabrać za wymianę. Dlaczego? Bo w lecie, nawet woda z kranu Wam utrzyma temperaturę silnika.

kabel OBD 2 narzędzia blog motoryzacyjny TorquedMad MindKable/interfejsy diagnostyczne

To już fajna sprawa, szczególnie przy nowszych samochodach. Dlaczego? Bo dzięki nim najczęściej samochód nam powie, co jest nie tak. W nowszych samochodach (ta… nowszych. Niech będzie po 2000 roku) bądź ogólnie tych z interfejsem OBD2 możecie nawet zakupić interfejsy, które przez bluetooth połączą się z Waszym telefonem, dzięki czemu możecie nawet zrobić sobie bieżący odczyt parametrów na urządzeniach z Androidem. Jest wiele apek do odczytu wskaźników, błędów. A przy radiu Androidowym, możecie sobie nawet zrobić panel jak w Nissanie GT-R.

NEO 11-824 narzędzia blog motoryzacyjny TorquedMad MindNarzędzia do zdejmowania tapicerki/plastików

W obecnych czasach tapicerki już się nie rozbiera młotkiem i siłą. Trzeba często sposobu. Jednak nie chcielibyśmy porysować plastików, prawda? Od tego służą właśnie zestawy zaprojektowanych do tego ściągaczy. Tutaj trzeba trochę uważać, gdyż te tańsze łamią się i gną od samego patrzenia. Jednak i nimi będziemy w stanie bezpiecznie dobrać się do listew, jakichś newralgicznych plastików i innych. Taki zestaw można traktować jako inwestycję w bezpieczeństwo, gdyż bez niego, może się okazać, że np.: na drzwiach zostanie nam kilka kołków… które dalej będą miały na sobie wyrwane kawałki z tapicerki drzwi.

 

Dla tych, którzy czują niedosyt. Zauważyliście pojawienie się numerka u góry? No właśnie. Temat tak mi się spodobał, że materiału jest jeszcze na przynajmniej dwie notki, więc niedługo będziecie mieli więcej rzeczy na liście. No i będziemy przechodzić także i do tych droższych spraw, które będą bardzo przydatne.

4 przemyślenia nt. „Uliczny warsztat, czyli narzędzia bardziej specjalistyczne 2/?”

  1. O szczelinomierzu można także dodać że dzięki niemu można samodzielnie wyregulować luzy zaworowe – także ma więcej zastosowań. Także co do płynu chłodniczego (może to już czarniejszy scenariusz) ale warto mieć miernik CO2.

  2. Zastosowanie szczelinomierza dodane, a miernik CO2 wpadł na listę przyszłych notek – dzięki!

    W związku z tym cyklem, muszę pomyśleć nad jakimś konkursem, gdzie do wygrania by były te przydatne narzędzia ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights