Rywalizacja totalna, czyli co tam w F1?

Rywalizacja totalna - TorquedMad Mind blog motoryzacyjny

Pewnego dnia, żona zatargała mnie do pewnej sieci z książkami po odbiór zamówienia. Czekając aż miłq Pani przyjedzie wózkiem widłowym z paczką, przejrzałem półki niedaleko kasy i moją uwagę zwróciła czerwona okładka z bolidem. Pomyślałem: „A co to tu mają?”. No i zobaczyłem „Rywalizacja totalna, Wojny za kulisami F1”. Stwierdziłem, że pewnie znowu jakieś “generic opis jakie to życie w F1 ciężkie i w ogóle”. Jednak po zobaczeniu jednego z autorów: Ross Brawn coś mi zaświeciło w głowie.

Przecież to nie jest człowiek słynący z pieprzenia głupot.  

Otworzyłem, przeglądnąłem.

Ej, to nie jest jakaś biografia!

Także rzuciłem ją w stronę kasy w momencie jak obsługa już ładowała na dostawczaka paletę z zamówieniem żony i krótko po tym zabrałem się za czytanie.

Pokrótce dla tych, co nie kojarzą:

Rywalizacja totalna - TorquedMad Mind blog motoryzacyjnyRoss Brawn – człowiek, który przychodzi do teamu F1, robi podwaliny do wygrywania i wygrywa mistrzostwa. Taki Ronaldo, Messi, Sumacher F1, tyle że „od kuchni”. Jest odpowiedzialny za 20 tytułów mistrza świata. Dla kierowcy i konstruktora. Zaczynał od teamu March Engineering, jako inżynier i stamtąd poprzez Haas Lola, czy Jaguar Sportscar racing  przeszedł do F1 w teamie Benetton. Tak to tam, gdzie Michael Schumacher zaczął swoją dominację (m.in. dzięki samochodowi Rossa). Potem było Ferrari, Honda, Brawn GP (Ross wykupił team Hondy) i Mercedes.  Od 2017 roku jest dyrektorem Formula One Group.

Rywalizacja totalna - TorquedMad Mind blog motoryzacyjnyAdam Parr – Były dyrektor teamu Williams. Obecnie zasiada w zarządzie Coswortha. Wcześniej studiował prawo i między innymi pracował dla Rio Tinto. Jego CV nie jest tak spektakularne, jak Rossa, ale jest to człowiek, który „wie co robi”. Szczerze mówiąc, to nie za wiele o nim nie wiem, a strona z Wiki jest uboga, więc nie mam co napisać więcej. Z Rossm było sporo łatwiej ;) (jakby ktoś nie wiedział, to za bardzo F1 nie śledzę, a moja wiedza skończyła się na etapie, kiedy „F1 było nudne, bo Ferrari wszystko wygrywało”).

Rywalizacja totalna. Wojna za kulisami F1

Także wiemy już kto występuje w książce. Rywalizacja totalna zaskakuje na początku formą „prowadzenia historii” (jeśli można tak powiedzieć). Nie jest to typowa biografia, czy „mój drogi pamiętniczku”, czy kalendarium. Jest to fajna rozmowa dwóch powyższych gości. Według mnie jest to dość ciekawe rozwiązanie, bo osobiście zasypiam przy „kalendario-podobnychö produkcjach. Strasznie nudzą takie encyklopedyczne wypisy co, gdzie, jak, kiedy.

Zupełnie jak u Prentkiego, gdy gadamy o nowych samochodach. 

Dodatkową ciekawostką jest wplatanie Sztuki Wojny” Sun Tzu. Kto czytał tę dalekowschodnią myśl, ten wie, że ma ona dużo sensu. Ross i Adam widzą zastosowanie tych filozofii w F1. Pokazują nam konkretne sytuacje i uchylają rąbka zakulisowych tajemnic królowej motorsportu. Obydwie osoby są inteligentne i kompetentne, więc całość czyta się bardzo przyjemnie. Nawet taki ignorant i laik w dziedzinie F1 rozumie co i jak.

Dodatkowo możemy wyłapać informacje/rady jak powinno wyglądać zarządzanie ludźmi na przykładzie teamów F1. Mamy doskonały przykład, jak działa dobry manager i co jest w stanie osiągnąć. Jest więc to dodatkowy bonus. I szczerze mówiąc bardziej kupuję to niż pieprzenie banałów przez coachów motywacyjnych.

Ze względu na powyższe poleciłbym tę książkę także osobom totalnie nie-motoryzacyjnym. Jest to piguła wiedzy, której bonusem jest pokazanie F1 od wewnątrz i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie + inspirację do zrobienia fajnych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights