Części skompletowane, więc trzeba było się zabrać za rozebranie lamp w Rurku. Jak zapewne wiecie po Facebooku, Instagramie, czy Galerii od jakiegoś czasu zbierałem części (pozdrowienia dla sklepu bimmer.sk za szybkie ogarnięcie), aby naprawić/poprawić oświetlenie w moim BMW. Przy okazji, postanowiłem Wam przekazać trochę wiedzy, jak się do tego zabrać, aby móc porządnie wyjąć reflektor xenonowy i wiedzieć jak się do niego dobrać.

Jaki był cel u mnie?

Wymiana przetwornic xenonów, palników, bocznych kierunkowskazów. Fotek dość sporo więc RIP wasze pakiety danych na urządzeniach mobilnych. Zrobiłem co mogłem i tym razem fotki nie są w full hd, a 1280×720. #niemazaco. Oczywiście – działacie na własną odpowiedzialność. Jest spora szansa, że coś mi wypadło z głowy, coś napisałem niedokładnie, jak i nie znam Waszych zdolności. Jeśli coś rozpieprzycie – nie jest to moja wina.

Także zacznijmy od stanu faktycznego:

 

rozebranie lamp E46rozebranie lamp e46

 

 

 

 

 

 

 

Także jak widać – zmatowione kierunkowskazy niskiej jakości, wymyślone przez „szalonego niemca” no i oryginalne szkła mają już widoczne na sobie pracę 280 000 kilometrów jazdy… No i całokształt.

rozebranie lamp e46

 

A teraz zaczynamy rozbiórkę. Na początek musimy zdemontować lampy, a rozpoczynamy od wyjęcia kierunkowskazów. W zaznaczonej dziurze dobieramy się do klipsa, dociskamy i wysuwamy kierunkowskaz. Co ważne, w niektórych wersjach może występować śruba z główką w kształcie krzyża – wtedy tylko luzujemy ją do momentu, aż możemy wyjąć kierunkowskaz.

 

rozebranie lamp e46

Odpinamy wiązkę.

rozebranie lamp e46

A tu widzicie co musimy nacisnąć.

rozebranie lamp e46

I teraz patrzymy cośmy narobili.

rozebranie lamp e46

W przypadku reflektorów xenonowych, musimy zdjąć spryskiwacze. Osoby nie posiadające takich dodatków pomijają ten krok. Wracając do xenonowców: podważamy od góry jakimś miękkim narzędziem i wysuwamy spryskiwacz. Co ważne – zużyjcie/wypompujcie płyn do spryskiwaczy przed tym krokiem.

rozebranie lamp e46

Łapiemy za rurkę i odciągamy spryskiwacze. Z lekkim kliknięciem oddadzą się w nasze ręce.

rozebranie lamp e46

Jeśli opróżniliście zbiornik na płyn do spryskiwaczy – nic się nie będzie lało. Jednak zanim puścicie rurkę, stańcie z boku. W trakcie powrotu, jeszcze coś z siebie wypluje (zgadnijcie kto ma do prania białą koszulkę).

rozebranie lamp e46

No i zaczynamy rozkręcanie: Nasadka 8mm + przygotujcie sobie od razu przedłużenia. Zaczynamy od 2 łatwiejszych śrub:

rozebranie lamp e46

By następnie przejść do średniej:

rozebranie lamp e46

I trudnej. Miejscie do niej w pogotowiu magnes, bądź cokolwiek, aby ją złapać.

rozebranie lamp e46

Teraz musimy odpiąć listwę spod reflektora, od błotnika. Zaczep jest w tym miejscu i trzeba trochę powalczyć.

rozebranie lamp e46

Pomaga lekkie odciągnięcie reflektora od strony środka samochodu. Gdy już nam się to uda, wysuwamy reflektor i odpinamy kabelki – powinny być 4 wtyczki dla reflektorów ksenonowych (bi-xenon +1, halogen -1)

rozebranie lamp e46

Na czerwono: śrubki „górne” (te łatwiejsze), na żółto: „tylne/dolne”

rozebranie lamp e46

No i znowu podziwiamy nasze dzieło, zastanawiając się w co żeśmy się wpakowali.

rozebranie lamp e46

Listwa pod reflektorem jest trzymana przez te zaczepy. Zdjęcie jej jest dość proste.

rozebranie lamp e46

Teraz zajmijmy się osłoną nad szybą reflektora. Także łatwizna. 5 zaczepów, plastik dość wdzięczny i plastyczny. Jeśli tutaj coś połamiesz – zawołaj kogoś kto ma lepszą koordynację.

rozebranie lamp e46

I teraz pierwsza poważna sprawa. Zdejmujemy szybę reflektora. Mamy 3 zaczepy od góry:

rozebranie lamp e46

Jeden z boku:

rozebranie lamp e46

I trzy od dołu:

rozebranie lamp e46

Jak nam się to uda, bierzemy się za plastik wewnątrz reflektora. 4 zaczepy w zaznaczonych miejscach, lekkie molestowanie i ładnie opuszcza pole bitwy.

rozebranie lamp e46

Wyjmujemy sobie żaróweczki:

rozebranie lamp e46

Możecie już, albo po wyjęciu odbłyśników, wyjąć przetwornicę. W tym przypadku Bosch na 2 śrubach. Są też rozwiązania 3 śrubowe. Tutaj muszę przyznać, że trafiłem na „łatwiejszą opcję”.

rozebranie lamp e46

Teraz odkręcamy 2 pokrętła. Jeśli macie wkrętarkę – ustawiamy na to aby „odpuszczała” na najmniejsze pierdnięcie, abyście nie uszkodzili gwintów w ślizgach i kręcimy…

rozebranie lamp e46

Do momentu, aż góra reflektora wysunie się nam aż tak. Najczęściej będziemy też słyszeć ciche kliknięcia jak gwint już się „skończy”.

rozebranie lamp e46

To daje nam dostęp do dźwigni samopoziomowania. Aby wyjąć tą kulkę trzeba się pomęczyć trochę płaskim śrubokrętem. U mnie najlepszy efekt dało umieszczenie śrubokręta pomiędzy kulką białym zaczepem, a następnie jego obrót aby kula szła w górę. Zdjęcie jest do góry nogami, więc faktycznie szła ona w dół. Do tego z umiarem odciągamy zespół odbłyśników i po dźwięku przypominającym złamanie połowy wnętrzności, mamy w jednej ręce odbłyśniki, w drugiej śrubokręt, a reflektor sobie spokojnie leży na miejscu.

rozebranie lamp e46

O właśnie tak:

rozebranie lamp e46

To co ja zrobiłem: wymontowałem całą elektronikę odpowiedzialną za ksenon i zamontowałem tą od firmy NHK. Kable przeciągłem przez oryginalne miejsca. Niestety, tego metalowago boxa nie mogłem wsadzić do reflektora (a szkoda), ale docelowo jest w bezpiecznym miejscu na zewnątrz. Przetwornica NHK jest zamontowana na trytytkach (bo ciutek za wąski rozstaw) w oryginalnym miejscu.

rozebranie lamp e46

Od tego momentu możecie także się dobrać do soczewki, kwestia zdjęcia chromu z wokół niej, a następnie odkręcenia śrubek z tyłu, jednak mi to nie było potrzebne, więc zająłem się montażem krzyży do black Hella od FTWL Motorsport no i po małych zabawach z wiertłem są na miejscu:

rozebranie lamp e46

Składamy odwrotnie do rozbiórki. Tutaj warto będzie sobie wymontować ten biały element, który nam trzymał kulę od regulatora. Bardzo ciężko ją wcisnąć, a tak, mamy miejsce aby spokojnie ją nasunąć, a wciśnięcie tego elementu na jego miejsce jest sporo łatwiejsze. Co ważne przy skręcaniu przyda się bardzo ten tryb „przezornej” wkrętarki, gdyż w większości przypadków zbyt mocne skręcenie rozwalało gwinty w ślizgach. Powodzenia, jeśli je znajdziecie.

rozebranie lamp e46

Złożyłem wszystko na nowych uszczelkach i nowych szybach reflektorów. Ważna rada – jeśli szkło reflektora wchodzi Wam na miejsce bez stresu, przekleństw, oszczerstw i obietnicy spalenia wszystkiego w promieniu 50 km – macie wyrobioną uszczelkę i trzeba jednak rozważyć zakup nowej. Dzięki temu mamy sporą szansę na uniknięcie parowania nieszczelnego reflektora.

Także – światełka na miejscu:

rozebranie lamp e46 rozebranie lamp e46 rozebranie lamp e46

Tym samym operacja „Rozbiórka lamp E46” została uznana za zakończoną pomyślnie.

 

I małe porównanie przed i po:

rozbiórka lamp e46

Zobacz także:

1 Komentarz

  1. hds katowice

    3 czerwca 2017 at 12:48

    super poradnik i fajnie że zdjęcia załączone :D
    pozdrawiam

Zostaw odpowiedź